Super League: Μόνη πρώτη η ΑΕΚ μετά την ήττα του ΠΑΟΚ – Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική

Ο Άρης, με τη νίκη 1-0 στην Τούμπα χάρη στο εντυπωσιακό γκολ του Μανού Γκαρθία, πήρε το πάνω χέρι στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, προσθέτοντας ένα ακόμη μεγάλο αποτέλεσμα μετά τη νίκη του επί του Ολυμπιακού. Το ματς είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός κλασικού ντέρμπι, με πολλές ευκαιρίες και δύο δοκάρια για τον ΠΑΟΚ από τους Τισουντάλι και Μπάμπα. Ο Άρης ανέβηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, δείχνοντας πως διαθέτει τις δυνατότητες για μια εξαιρετική χρονιά.

Μετά από δύο συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες, κερδίζοντας 2-0 τον Ατρόμητο στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης». Ο Μεντιλίμπαρ έκανε αρκετές αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα, και λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, το λάθος του Χουτεσιώτη έδωσε στον Βέλντε την ευκαιρία να κερδίσει πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ροντινέι. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να ελέγχουν τον αγώνα, χωρίς να δώσουν περιθώρια στον αντίπαλο, και στο 74′ ο Ελ Καμπί διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Στο Ηράκλειο, ο Παναιτωλικός πήρε μια πολύτιμη εκτός έδρας νίκη 2-1 επί του ΟΦΗ, λίγες μέρες μετά την ήττα στο Κύπελλο από την ίδια ομάδα. Παρότι ο ΟΦΗ προηγήθηκε με ένα εξαιρετικό γκολ του Μπαϊνοβιτς στο πρώτο ημίχρονο, οι αλλαγές του προπονητή Πετράκη έδωσαν πνοή στον Παναιτωλικό, ο οποίος ανέτρεψε το σκορ με τα γκολ του Στάγιτς και το αυτογκόλ του Χριστόπουλου, κερδίζοντας τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Η 6η αγωνιστική ολοκληρώνεται τη Δευτέρα με τη Λαμία να υποδέχεται τον ουραγό Πανσερραϊκό στο «Αθανάσιος Διάκος».