Επτά μήνες μετά την κακοκαιρία Daniel που «χτύπησε» την περιοχή της Μαγνησίας και ιδιαίτερα το Πήλιο έχει ξεκινήσει από την Περιφέρεια Θεσσαλίας η ανέλκυση αυτοκινήτων που ήταν βυθισμένα στα νερά του Παγασητικού.
Η επιχείρηση έχει ξεκινήσει σε περιοχές όπως η Μηλίνα και το Λεφόκαστρο και θα συνεχιστεί σε περιοχές όπως ο Κατηγιώργης και ο Πλατανιάς. Υπολογίζεται πως είχαν παρασυρθεί από τα ορμητικά νερά περίπου 50 αυτοκίνητα, αλλά και μέσα όπως καρότσες και τρέιλερ.
![](https://i0.wp.com/www.pronews.gr/wp-content/uploads/2024/04/06/aytokinito-limani-1.webp?resize=880%2C457&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.pronews.gr/wp-content/uploads/2024/04/06/aytokinito-limani-2.webp?resize=880%2C457&ssl=1)
Η ανέλκυση θα ολοκληρωθεί μέχρι το καλοκαίρι. Από την Περιφέρεια Θεσσαλίας τονίζεται πως τα νερά του Παγασητικού είναι καθαρά με βάση τις αναλύσεις που έχουν γίνει.