Την Εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 γιορτάζει σήμερα η Θεσσαλονίκη, με τη μεγάλη στρατιωτκή παρέλαση στο κέντρο της πόλης.
Οι εκδηλώσεις ξεκίνησαν στις 10:30 με την κατάθεση Στεφάνου στο Ηρώο του Γ’ Σώματος Στρατού από την Πρόεδρο της Δημοκρατίας Κατερίνα Σακελλαροπούλου.
Η στρατιωτική παρέλαση ξεκίνησε στις 11:00, ενώ το «παρών» δίνουν, μεταξύ άλλων, και οι Νίκος Δένδιας, Στέφανος Κασσελάκης και Νίκος Ανδρουλάκης. Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον αναμένεται η επίδειξη που θα κάνει στο τέλος της παρέλασης ο σμηναγός Χρήστος Πάρις Χαρίτος με το μαχητικό αεροσκάφος F 16, μέλος της Ομάδας Αεροπορικών Επιδείξεων “ΖΕΥΣ” της Πολεμικής Αεροπορίας.
Αναλυτικά, την παρέλαση παρακολουθούν ο υπουργός Εθνικής Αμυνας Νίκος Δένδιας, ως εκπρόσωπους του πρωθυπουργού Κυριάκου Μητσοτάκη και της κυβέρνησης, ο υπουργός Αμυνας της Κύπρου Μιχάλης Γεωργάλλας, ο Γενικός Γραμματέας της κοινοβουλευτικής ομάδας της Ν.Δ Σταύρος Καλαφάτης, ως εκπρόσωπος του προέδρου της Βουλής, ο υφυπουργός παρά τω πρωθυπουργώ Γιάννης Μπρατάκος, η υφυπουργόςΤουρισμού Ελενα Ράπτη, ο υφυπουργός Μακεδονίας και Θράκης Στάθης Κωνσταντινίδης, ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ, Στέφανος Κασσελάκης, ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ Νίκος Ανδρουλάκης, ο πρόεδρος της ” Ελληνικής Λύσης” Κυριάκος Βελόπουλος, ο πρόεδρος της “ΝΙΚΗΣ” Δημήτρης Νατσιός, ο πρόεδρος των “ΣΠΑΡΤΙΑΤΩΝ” Βασίλης Στίγκας, η ηγεσία των Ενόπλων Δυνάμεων και των Σωμάτων Ασφαλείας, ο περιφερειάρχης Κεντρικής Μακεδονίας Απόστολος Τζιτζικώστσς και ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης Κωνσταντίνος Ζέρβας.
Δείτε φωτογραφίες από την παρέλαση
![sakellaropoulou-parelasi](https://i0.wp.com/i1.prth.gr/images/w880/files/2023-10-28/sakellaropoulou-parelasi.jpg?w=1211&ssl=1)
![thessaloniki-parelasi-4](https://i0.wp.com/i1.prth.gr/images/w880/files/2023-10-28/thessaloniki-parelasi-4.jpg?w=1211&ssl=1)
![thessaloniki-parelasi-1](https://i0.wp.com/i1.prth.gr/images/w880/files/2023-10-28/thessaloniki-parelasi-1.jpg?w=1211&ssl=1)
![thessaloniki-parelasi-2](https://i0.wp.com/i1.prth.gr/images/w880/files/2023-10-28/thessaloniki-parelasi-2.jpg?w=1211&ssl=1)
![thessaloniki-parelasi-3](https://i0.wp.com/i1.prth.gr/images/w880/files/2023-10-28/thessaloniki-parelasi-3.jpg?w=1211&ssl=1)
![thessaloniki-parelasi-10](https://i0.wp.com/i1.prth.gr/images/w880/files/2023-10-28/thessaloniki-parelasi-10.jpg?w=1211&ssl=1)
![thessaloniki-parelasi-8](https://i0.wp.com/i1.prth.gr/images/w880/files/2023-10-28/thessaloniki-parelasi-8.jpg?w=1211&ssl=1)
![thessaloniki-parelasi-7](https://i0.wp.com/i1.prth.gr/images/w880/files/2023-10-28/thessaloniki-parelasi-7.jpg?w=1211&ssl=1)
![thessaloniki-parelasi-6](https://i0.wp.com/i1.prth.gr/images/w880/files/2023-10-28/thessaloniki-parelasi-6.jpg?w=1211&ssl=1)
![thessaloniki-parelasi-5](https://i0.wp.com/i1.prth.gr/images/w880/files/2023-10-28/thessaloniki-parelasi-5.jpg?w=1211&ssl=1)
![thessaloniki-parelasi-19](https://i0.wp.com/i1.prth.gr/images/w880/files/2023-10-28/thessaloniki-parelasi-19.jpg?w=1211&ssl=1)
![thessaloniki-parelasi-17](https://i0.wp.com/i1.prth.gr/images/w880/files/2023-10-28/thessaloniki-parelasi-17.jpg?w=1211&ssl=1)
![thessaloniki-parelasi-18](https://i0.wp.com/i1.prth.gr/images/w880/files/2023-10-28/thessaloniki-parelasi-18.jpg?w=1211&ssl=1)
![thessaloniki-parelasi-15](https://i0.wp.com/i1.prth.gr/images/w880/files/2023-10-28/thessaloniki-parelasi-15.jpg?w=1211&ssl=1)
![thessaloniki-parelasi-14](https://i0.wp.com/i1.prth.gr/images/w880/files/2023-10-28/thessaloniki-parelasi-14.jpg?w=1211&ssl=1)
![thessaloniki-parelasi-13](https://i0.wp.com/i1.prth.gr/images/w880/files/2023-10-28/thessaloniki-parelasi-13.jpg?w=1211&ssl=1)
![thessaloniki-parelasi-12](https://i0.wp.com/i1.prth.gr/images/w880/files/2023-10-28/thessaloniki-parelasi-12.jpg?w=1211&ssl=1)
![thessaloniki-parelasi-16](https://i0.wp.com/i1.prth.gr/images/w880/files/2023-10-28/thessaloniki-parelasi-16.jpg?w=1211&ssl=1)
![thessaloniki-parelasi-11](https://i0.wp.com/i1.prth.gr/images/w880/files/2023-10-28/thessaloniki-parelasi-11.jpg?w=1211&ssl=1)