Στο https://www.newsit.gr διαβάσαμε:
Το Nations League ήταν μια αποτυχία για την Εθνική Ελλάδας. Η ελπίδα για να πάρει ένα “εισιτήριο” για το Euro 2020 από τη νέα διοργάνωση της UEFA χάθηκε και πλέον η “Γαλανόλευκη” έχει μπροστά της το… μαραθώνιο των προκριματικών της διοργάνωσης
Η Εθνική Ελλάδας σημείωσε μεγάλη πτώση στο ranking τα τελευταία χρόνια και θα βρεθεί στο τέταρτο γκρουπ δυναμικότητας στην κλήρωση που θα γίνει στο Δουβλίνο. Αυτό σημαίνει πως θα βρει τρεις τουλάχιστον θεωρητικά ισχυρότερες αντιπάλους, διεκδικώντας ένα από τα δύο εισιτήρια του ομίλου της.
Η “Γαλανόλευκη” δεν μπορεί να κληρωθεί με Ουγγαρία, Ρουμανία, Αλβανία, Μαυροβούνιο, Κύπρο, Εσθονία, Σλοβενία, Λιθουανία και Γεωργία.
Τα 55 αντιπροσωπευτικά συγκροτήματα που θα μπουν στην κληρωτίδα θα σχηματίσουν πέντε ομίλους των πέντε ομάδων και πέντε ομίλους των έξι ομάδων, οι αναμετρήσεις των οποίων θα διεξαχθούν από το Μάρτιο έως το Νοέμβριο του 2019.
Οι 55 ομάδες έχουν χωριστεί σε γκρουπ δυναμικότητας με βάση την κατάταξή τους στο Nations League, η οποία εκδόθηκε στις 21 Νοεμβρίου.
Οι τέσσερις ομάδες που τερμάτισαν πρώτες στην League Α του Nations League (Ελβετία, Πορτογαλία, Ολλανδία, Αγγλία) θα κληρωθούν ως επικεφαλής στους προκριματικούς ομίλους Α, B, C, D, έτσι ώστε να έχουν δύο κενές ημερομηνίες και να διεκδικήσουν τον τίτλο του Nations League τον προσεχή Ιούνιο.
Οι μοναδικοί περιορισμοί (για πολιτικούς λόγους) είναι να κληρωθούν Ισπανία και Γιβραλτάρ, καθώς και να συνυπάρξουν Κόσοβο, Βοσνία και Σερβία. Τα γκρουπ δυναμικότητας
Γκρουπ Nations League: Ελβετία*, Πορτογαλία*, Ολλανδία*, Αγγλία*
1ο γκρουπ: Βέλγιο, Γαλλία, Ισπανία, Ιταλία, Κροατία, Πολωνία
2ο γκρουπ: Γερμανία, Ισλανδία, Βοσνία/Ερζεγοβίνη*, Ουκρανία*, Δανία*, Σουηδία*, Ρωσία, Αυστρία, Ουαλία, Τσεχία
3ο γκρουπ: Σλοβακία, Τουρκία, Ιρλανδία, Βόρεια Ιρλανδία, Σκωτία*, Νορβηγία*, Σερβία*, Φινλανδία*, Βουλγαρία, Ισραήλ
4ο γκρουπ: Ουγγαρία, Ρουμανία, ΕΛΛΑΔΑ, Αλβανία, Μαυροβούνιο, Κύπρος, Εσθονία, Σλοβενία, Λιθουανία, Γεωργία*
5ο γκρουπ: ΠΓΔΜ*, Κόσοβο*, Λευκορωσία*, Λουξεμβούργο, Αρμενία, Αζερμπαϊτζάν, Καζακστάν, Μολδαβία, Γιβραλτάρ, Νησιά Φαρόε
6ο γκρουπ: Λετονία, Λιχτενστάιν, Ανδόρα, Μάλτα, Σαν Μαρίνο
* Έχουν ήδη εξασφαλίσει θέση στα πλέι οφ, αφού τερμάτισαν πρώτοι στον όμιλό τους στο Nations League.
Οι πρώτες δύο ομάδες σε κάθε έναν από τους δέκα ομίλους των προκριματικών θα πάρουν το «εισιτήριο» για την τελική φάση του EURO 2020. Οι υπόλοιπες τέσσερις θέσεις για την τελική φάση θα κριθούν μέσω πλέι οφ που θα διεξαχθούν το Μάρτιο του 2020 και στα οποία θα μετάσχουν 16 ομάδες που θα επιλεγούν βάσει της απόδοσής τους στο Nations League.
Παρακολουθήστε LIVE από το NewsIt.gr την κλήρωση των προκριματικών του Euro 2020
Οι ημερομηνίες του EURO 2020 έχουν ως εξής:
1η αγωνιστική: 21-23 Μαρτίου 2019
2η αγωνιστική: 24-26 Μαρτίου 2019
(Ημιτελικοί Nations League: 5 & 6 Ιουνίου 2019)
3η αγωνιστική: 7-8 Ιουνίου 2019
(Τελικός/«μικρός τελικός» Nations League: 9 Ιουνίου 2019)
4η αγωνιστική: 10-11 Ιουνίου 2019
5η αγωνιστική: 5-7 Σεπτεμβρίου 2019
6η αγωνιστική: 8-10 Σεπτεμβρίου 2019
7η αγωνιστική: 10-12 Οκτωβρίου 2019
8η αγωνιστική: 13-15 Οκτωβρίου 2019
9η αγωνιστική: 14-16 Νοεμβρίου 2019
10η αγωνιστική: 17-19 Νοεμβρίου 2019
Τελική φάση EURO 2020: 12 Ιουνίου-12 Ιουλίου 2020(Πηγή)