Final Four 2023 – Ολυμπιακός: Δείτε τα highlights της θρυλικής πρόκρισης στον τελικό της Euroleague

Με τρόπο θριαμβευτικό και ανατροπή 12 πόντων κατάφερε ο Ολυμπιακός να επικρατήσει της Μονακό με 76-62 στον πρώτο ημιτελικό του Final Four της Euroleague σφραγίζοντας την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό..

Μπορεί οι Ερυθρόλευκοι να βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 12 πόντους (29-41) στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο σε ένα καταιγιστικό δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός κατάφερε να ρίξει στο καναβάτσο την Μονακό.

Σε μία ασύλληπτη τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 27-2 (!) οι Πειραιώτες πραγματοποίησαν μία θρυλική ανατροπή φτάνοντας τελικά με ευκολία στη νίκη.

Την παράσταση έκλεψε ο MVP της κανονικής περιόδου Σάσα Βεζένκοφ που «σταμάτησε» στους 19 πόντους και στα 6 ριμπάουντ, ενώ καθοριστικός στις στιγμές που η μπάλα «έκαιγε» ήταν κι ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων», Κώστας Παπανικολάου με 15 πόντους (8ρ.) και πολλά μεγάλα καλάθια στο τρίτο δεκάλεπτο.