Europa League: Πρόκριση για την «απόλυτη» Λιόν, νίκη πρωτιάς για τη Νάπολι

H Λιόν έκανε το 4/4 και προκρίθηκε στη φάση των «16» του Europa League – H Nάπολι έκανε την απόλυτη ανατροπή στη Βαρσοβία και ανέβηκε στην πρώτη θέση του 3ου Ομίλου

Η Λιόν επιβλήθηκε άνετα 3-0 της Σπάρτα Πράγας και κλείδωσε την πρόκριση στους 16 του Europa League ενώ η Νάπολι πανηγύρισε τεράστια νίκη με ανατροπή, 4-1 στην έδρα της Λέγκια, που την έφερε στην κορυφή του ομίλου τους.

1ος όμιλος

Ένας… Σλιμανί αρκούσε για να φέρει την πρόκριση. Η Λιόν μπορεί να δεινοπάθησε στο πρώτο μέρος απέναντι στην Σπάρτα Πράγας, όμως χάρη σε διπλό χτύπημα του πρώην άσου της Λέστερ πήρε τελικά τη νίκη (3-0) και μαζί την πρόκριση για την επόμενη φάση. Στο 61΄ο Αλγερινός άνοιξε τον δρόμο για τους Λιονέ και τρία λεπτά αργότερα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0 με εντυπωσιακή κεφαλιά εκτός ισορροπίας. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Εκαμπί στο 90+3΄με τους Γάλλους να συνεχίζουν απτόητοι το ευρωπαϊκό τους ταξίδι (4Χ4) και να φιγουράρουν στην κορυφή του ομίλου με το απόλυτο στις νίκες.

Την ίδια ώρα Μπρόντμπι και Ρέιντζερς ήρθαν ισόπαλοι 1-1, με τους Σκωτσέζους να χάνουν πολύτιμη ευκαιρία για… αναρρίχηση. Οι Δανοί ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με αυτογκολ του Μπαλογκάν, όμως τελικά το σύνολο του Στίβεν Τζέραρντ κατάφερε να αποδράσει (έστω) με τον βαθμό της ισοπαλίας χάρη στο γκολ του Χάγκι στο 77΄.

3oς Όμιλος

Ταξίδι από τον παράδεισο στην κόλαση μέσα σε ένα ημίχρονο για τη Νάπολι που βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Λέγκια και φλέρταρε με τον πρώιμο αποκλεισμό, όμως μια αντεπίθεση στο δεύτερο μέρος της χάρισε επιβλητική νίκη (1-4) και μια θέση στην κορυφή του ομίλου. Παρόλα αυτά οι Ιταλοί τα… χρειάστηκαν όταν ο Εμρέλι έβαλε σε θέση οδηγού τους Πολωνούς (10΄), οι οποίοι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα. Η ομιλία του Σπαλέτι στα αποδυτήρια όμως φαίνεται πως… ξύπνησε τους Παρτενοπέι που βγήκαν αναγεννημένοι στον αγωνιστικό χώρο και έφτασαν στην ισοφάριση στο 51΄. Ο Ζιελίνσκι ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα και έωσε το έναυσμα για… αντεπίθεση, με τον Μέρτενς να παίρνει την σκυτάλη από το ίδιο σημείο και να γράφει το 2-1 με εκτέλεση αλά Πανένκα. Η ανατροπή συνέβαλε στην ολοκληρωτική κατάρρευση της Λέγκια που δέχθηκε ακόμα ένα γκολ στο 79΄με τον Λοζάνο προτού ο Ουνάς διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα και στείλει με εμφατικό τρόπο την ομάδα του στην κορυφή του τρίτου ομίλου.

5ος Όμιλος

Στην Τουρκία η πρωτοπόρος του ομίλου, Γαλατασαράι «γκέλαρε» με την ουραγό Λοκομοτίβ Μόσχας, με τις δυο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 1-1. Στο 44′ ο Σοφιάν Φεγκουλί, άνοιξε το σκορ. Οι Ρώσοι ισοφάρισαν στο 73′ όταν ο Μαραντισβίλι έβγαλε προ κενής εστίας τον Καμάνο, ο οποίος έκανε το 1-1, το οποίο έμεινε μέχρι τέλους.

8ος Όμιλος

Στο Βέλγιο Γουέστ Χαμ και Γκενκ αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 2-2. To σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Πενστίλ στο 5′, ο οποίος με δυνατό σουτ έκανε το 1-0, το οποίο έμεινε μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου. Στο 60′ ο Μπενραχμά ισοφάρισε το παιχνίδι, ενώ στο 82′ ο ίδιο παίκτης ανέτρεψε το σκορ, κάνοντας το 1-2. Η Γκενκ πίεσε και στάθηκε τυχερή, καθώς στο 88′ ο Σούτσεκ με αυτογκόλ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.