Μόνο μπράβο για τον Εμμανουήλ Καραλή – “Άγγιξε” το μετάλλιο στον τελικό του επί κοντώ

“Άγγιξε” το μετάλλιο στον τελικό του άλματος επί κοντώ ο Εμμανουήλ Καραλής.

Ο 22χρονος πρωταθλητής ισοφαρίζοντας το ατομικό του ρεκόρ με 5.80 μ., τερμάτισε στην 4η θέση που είναι καλύτερη που έχει πάρει ποτέ Έλληνας αθλητής στο αγώνισμα και η δεύτερη καλύτερη ως τώρα στους αγώνες στίβου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο μετά το χρυσό μετάλλιο του Μίλτου Τεντόγλου στο μήκος.

Ο νεαρός άλτης που είχε καθαρά περάσματα μέχρι τα 5,80μ., έβαλε δύσκολα σε πολλούς αντιπάλους του και για πολλή ώρα ήταν μέσα στα μετάλλια, αφού έπρεπε να ξεπεράσουν τα 5,87μ. οι άλλοι επικοντιστές για να προηγηθούν. Το έκαναν ο Βραζιλιάνος Τιάγκο Μπραζ και ο Αμερικανός Κρις Νίλσεν, ενώ ο Σουηδός Άρμαντ Ντουπλάντις που είχε αφήσει τα 5,87μ., πέρασε με την πρώτη τα 5,92μ. και έτσι, ο Εμμανουήλ Καραλής κατέλαβε την 4η θέση.